Dlaczego warto kupić gotową spółkę z o.o.?

Dlaczego lepiej kupić czystą, gotową spółkę z o.o. niż rejestrować od zera?

Spółka z.o.o. to najpopularniejsza forma spółki w Polsce. Nie bez powodu. Ten rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej ma wiele zalet, a jednocześnie jest niemal całkowicie pozbawiony wad. Decydując się na prowadzenie spółki z.o.o. musimy zdecydować, czy chcemy zarejestrować ją samodzielnie, czy zdecydować się na zakup gotowej spółki. To właśnie na tę drugą opcję decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.

Czym jest gotowa spółka z.o.o.?

Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która została już wcześniej zarejestrowana. W ciągu jednego dnia nabywamy ją od firmy zajmującej się sprzedażą takich spółek. Dzięki temu natychmiast stajemy się jej jedynym właścicielem i możemy dowolnie nią zarządzać. Dzięki temu nie ma potrzeby przechodzenia przez wszystkie formalności związane z rejestracją. Nie ma potrzeby wędrowania po urzędach i czekania na decyzję. Nie musimy także uiszczać wielu opłat związanych z zakładaniem spółki. To co normalnie zajmuje kilka tygodni, kupując czysta spółkę z.o.o. możemy otrzymać w ciągu 1-2 dni.

Czyste spółki z.o.o.

Co oznacza, że gotowa spółka z.o.o. jest czysta? Określenie to używane jest dla tych spółek z.o.o., które nie prowadziły nigdy żadnego rodzaju działalności gospodarczej. Nie posiadają one zadłużenia. Nie są związane żadnymi umowami. Nie mają także historii kredytowej. Zostały one po prostu założone przez firmę sprzedającą gotowe spółki z.o.o., aby wyeliminować dla swoich klientów niedogodności związane z długim czasem rejestracji spółki i czasochłonnością całego procesu. Od momentu rejestracji, spółka czeka w uśpieniu na swojego kupca. Przez ten czas w jej imieniu nie są podejmowane żadne działania. Klient kupuje zupełnie nową, czysta spółkę z.o.o.

Zalety posiadania spółki z.o.o.

Każdy ma swoje powody, dla których chce wejść w posiadanie spółki z.o.o. Jednak warto przypomnieć największe korzyści, które niesie za sobą takie posuniecie.

W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej, wspólnicy w spółce z.o.o. nie odpowiadają prywatnym majątkiem za zobowiązania firmy. Jest to o tyle korzystne, ponieważ pozwala uniknąć niepotrzebnego ryzyka w postaci np. zadłużenia.
Spółka z.o.o. to większy prestiż i solidność w oczach innych przedsiębiorców. Jej założenie może być także potrzebne gdy zechcemy starać się np. o dotację unijną lub grant.
Możemy znacznie obniżyć comiesięczne koszty prowadzenia firmy poprzez powołanie prezesa uchwałą wspólników i tym samym nie płacić comiesięcznej składki ZUS. Nie jest to bowiem stosunek pracy, a jedynie organizacyjny.
Istnieje możliwość, aby założona spółka z.o.o. była spółką jednoosobową. Jest to bardzo dogodne, gdy na początku potrzebujemy tylko osobowości prawnej spółki.
Od razu należy zaznaczyć, że ewentualne wady spółki z.o.o to nieco większa ilość biurokracji przy rejestracji spółki oraz konieczność prowadzenia pełnej księgowości w czasie jej funkcjonowania. Są to jednak niewielkie niedogodności i mogą zostać całkowicie wyeliminowane, gdy zdecydujemy się na zakup czystej spółki z.o.o.

Proces rejestracji spółki z.o.o. – dlaczego to strata czasu?

Przede wszystkim rejestracja spółki z.o.o. wiąże się ze sporą ilością formalności. Cały proces w praktyce zajmie kilka tygodni. Jednak jeżeli nie mamy doświadczenia w zakładaniu spółki z.o.o., okres ten może się jeszcze bardziej przeciągnąć. Wystarczą niewielkie uchybienia w dostarczonych dokumentach, aby rejestracja wydłużyła się do nawet kilku miesięcy. Natomiast gotową spółkę z.o.o. otrzymamy do swojej dyspozycji już po 1-2 dniach od momentu zgłoszenia takiej chęci. Jest to nieporównywanie szybszy czas. Dodatkowo nie musimy się przejmować skomplikowanymi formalnościami. Jakich dokładnie formalności (i kosztów) unikniemy, decydując się na zakup czystej spółki z.o.o.?

Jak wygląda tradycyjna rejestracja spółki?

Pierwszą rzeczą jest konieczność podpisania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Jest to koszt około 200 złotych. W zależności od ilości wspólników, należy doliczyć koszt potwierdzenia notarialnego ich podpisów (około 25-30 złotych od osoby). Kolejny krok to wpis do KRS oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Łączny koszt tych działań to 600 złotych. Doliczyć należy jeszcze kilka drobnych opłat notarialnych oraz przede wszystkim konieczność wniesienia kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5000 złotych (od którego zapłacimy 0,5 procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych). Ostatnia czynność to otworzenie rachunku bankowego. Po podliczeniu okazuje się, że rejestracja spółki z.o.o. to wydatek minimum 5000 złotych plus 2000 złotych opłat, związanych z załatwieniem potrzebnych formalności (gdy korzystamy z pośrednictwa). Największa wadą (gdy zależy nam na czasie) jest trudność w przewidzeniu dokładnego terminu zakończenia rejestracji spółki z.o.o. Średnio są to trzy do sześciu tygodni. Gotowe spółki otrzymujemy praktycznie „od ręki” ponosząc zbliżone koszty.

Gotowe spółki z.o.o. – korzyści

Gotowa spółka z.o.o. dysponuje własnym numerem NIP i REGON. Ma sporządzoną umowę spółki i prowadzoną pełną księgowość. Może być także zgłoszona do VAT UE (należy o to zapytać). Każda z gotowych spółek z.o.o. ma opłacony minimalny kapitał zakładowy w wysokości 5000 złotych. Taka spółka nie ma żadnych zobowiązań finansowych. Oczywiście nie zatrudnia także jakichkolwiek pracowników. Nie posiada żadnych koncesji. Wraz z jej zakupem otrzymujemy pełną dokumentację. Obsługę prawno-księgową możemy prowadzić na własną rękę lub pozostawić tę kwestię firmie, od której nabyliśmy spółkę.

Dla kogo gotowe spółki z.o.o. są idealne?

W zasadzie dla każdego, kto myśli nad wejściem w posiadanie tego rodzaju spółki, czyste spółki z.o.o. będą najlepszym rozwiązaniem. W szczególności jest to doskonałe rozwiązanie:
– dla każdego, kto pilnie potrzebuje w pełni funkcjonalnej spółki z.o.o. i nie chce czekać na zakończenie procesu rejestracji,
– dla każdego przedsiębiorcy, który potrzebuje dla swojej działalności osobowości prawnej spółki z.o.o.,
– dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z prowadzeniem firmy i w tym celu chcą działać pod szyldem spółki z.o.o.,
– dla osób ubiegających się o dofinansowanie z UE. Często wymogiem jest nieprowadzenie działalności przez spółkę przez okres ostatnich 12 miesięcy oraz brak historii kredytowej, dla podmiotów startujących w przetargach i konkursach.

Od czego zależy koszt zakupu gotowej spółki z.o.o.?

Im spółka z o.o. jest starsza, tym wyższy koszt zakupu. Jest to podyktowane po części tym, że kupujemy spółkę o dłuższej historii. Ponadto nawet jeżeli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przez ten okres nie prowadzi żadnej działalności, firma sprzedająca gotowe spółki z.o.o. ponosi comiesięczne koszty z tytułu obsługi księgowej.

Inne koszty związane z zakupem gotowej spółki z.o.o.

Prawdopodobnie po nabyciu spółki będziemy chcieli zmienić jej nazwę, adres i inne dane. Możemy zechcieć także zmienić kody PKD. W tym celu niezbędne będzie dokonanie zmian w KRS i Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Będzie to koszt do tysiąca złotych w zależności od ilości zmian i cennika sądu, do którego się skierujemy. Czasem może zaistnieć także potrzeba dokonania zmian w umowie spółki z o.o., co wymaga niewielkiej opłaty dodatkowej. Wszystkie te czynności wykona za nas firma sprzedająca nam gotową spółkę z.o.o, tak abyśmy otrzymali w pełni dostosowaną do naszych potrzeb firmę.

Jak wygląda zakup gotowej spółki z.o.o.?

Kupujący musi przesłać dokumenty i informacje niezbędne do sfinalizowania transakcji sprzedaży spółki. Są to między innymi:

– Zeskanowane dowody tożsamości wszystkich wspólników i członków zarządu.
– Ustalony sposób, w jaki zostaną podzielone udziały pomiędzy wspólników.
– Kto wejdzie w skład zarządu spółki z o.o.?
– Sposób reprezentacji spółki.
– Gdzie znajdzie się siedziba spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
– Czy chcemy zmienić nazwę spółki z o.o.?
– Jaki będzie zakres działalności firmy?

Po otrzymaniu tych danych, strony spotykają się u notariusza, gdzie następuje sprzedaż udziałów spółki z.o.o. na rzecz kupującego. Jak widać realizacja procesu sprzedaży jest możliwa w ciągu 1-2 dni. Ewentualne zmiany w KRS także nie wymagają wiele czasu, aczkolwiek ich rozpatrzenie przez sąd może potrwać nawet do 14 dni (zazwyczaj trwa to jednak krócej). To jednak i tak szybciej, niż gdybyśmy rejestrowali spółkę „od zera”. Poza tym, jeszcze przed dokonaniem zmian w KRS możemy dowolnie zarządzać spółką z o.o..

Czy to bezpieczne i zgodne z prawem?

Zakup spółki z.o.o. jest całkowicie zgodny z prawem. Formalnie nabywamy 100% udziałów w spółce z.o.o. Fakt ten jest potwierdzony notarialnie i natychmiast wchodzi w życie. W ten sposób stajemy się właścicielem spółki. Zakupu możemy dokonać samodzielnie lub wraz ze wspólnikami. Ponieważ jest to czysta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest ona związana żadnymi umowami, kredytami. Nie jesteśmy narażeni na jakiekolwiek dodatkowe wydatki. W żadnym wypadku nie jest to obchodzenie prawa lub korzystanie z luk. Po prostu stajemy się posiadaczem spółki z.o.o. w inni sposób, niż jej rejestracja od początku.

Podsumowanie

Nabywając gotową spółkę z.o.o. otrzymujemy niemal natychmiast firmę mogącą niezwłocznie podjąć dowolne działania na rynku. Skrócenie procesu rejestracji z kilku tygodni do 1-2 dni jest kluczowym czynnikiem, który skłania ludzi do zakupu czystej spółki z.o.o. Kolejnym plusem jest uniknięcie konieczności osobistego doglądania wielu formalności związanych z rejestracją oraz wędrowania po urzędach.

Zakup gotowej spółki z.o.o. to całkowicie bezpieczne i nowoczesne rozwiązanie. Nie musimy obawiać się, że wraz ze spółką z o.o. nabędziemy niechciane zobowiązania, ponieważ wcześniej nie prowadziła ona żadnej działalności gospodarczej. Koszt zakupu nowej czystej gotowej spółki z.o.o. jest tylko nieznacznie wyższy od kosztów, z jakimi wiąże się założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całkowicie od zera. Za to oznacza ogromną oszczędność czasu. Zwalnia nas także z konieczności znajomości niuansów prawnych związany z zakładaniem spółek z.o.o. Zakup gotowej spółki to szybkość, bezpieczeństwo oraz znaczna wygoda. To nie tylko opcja dla tych, którym pilnie śpieszy się z założeniem firmy pod taką osobowością prawną. Nabycie gotowej spółki z.o.o. jest po prostu najbardziej racjonalnym wyborem w każdym przypadku.