Zakup gotowej spółki z o.o. krok po kroku

Zakup gotowej spółki z o.o. krok po kroku.

Niezależnie czy zdecydowałeś się na na zakup gotowej spółki z o.o. z racji oszczędności czasu, kompleksowości, bezpieczeństwa, czy też dodatkowych usług związanych z zakupem, warto abyś poznał podstawowe aspekty całego przedsięwzięcia. A jeśli jeszcze nie podjąłeś takiej decyzji, może dokładny opis zakupu rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Na czym polega proces kupna czystej, gotowej spółki z o.o.? Jakie kroki się z nim wiążą?

Decyzja o kupnie gotowej spółki z o.o. jest pierwszym krokiem; następnym są formalności, których załatwienie wymaga skontaktowania się z notariuszem. Powodem zakupu gotowej spółki z o.o. najczęściej jest chęć zaoszczędzenia czasu oraz pracy związanej z jej założeniem od podstaw; ze względu na to proces sprzedaży nie wymaga wielu formalności ze stron klienta i sprzedającego. Zajmijmy się więc samym procesem zakupu gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kupno gotowej spółki z o.o.

Kupującemu zwykle zależy nie tylko na czasie, ale też na sprawnym procesie przejęcia firmy; w związku z tym liczy się tutaj każda chwila i niepożądane są jakiekolwiek przerwy w działaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na szczęście kupno gotowej spółki z o.o. możemy załatwić w ciągu jednego dnia. Najpierw sprzedający musi poinformować klienta o wymaganych do kupna spółki z o.o. dokumentach oraz odpowiednich formularzach aktualizacyjnych, które muszą zostać złożone w sądzie.
Następnym krokiem jest umówienie się na wizytę u notariusza. Na spotkaniu z nim musimy jedynie podpisać przygotowane wcześniej dokumenty, o czym notariusz musi poświadczyć. Z powodu natury samego procesu możemy to zrobić w ciągu jednej, krótkiej wizyty. Oprócz poświadczenia podpisów przez notariusza następuje również okazanie klientowi druków i formularzy, które zostaną przedłożone w Sądzie Rejestrowym, Urzędzie Skarbowym oraz Urzędzie Statystycznym.

Zakup spółki z o.o. „na odległość”

W wypadku, gdy któraś ze stron transakcji nie jest w stanie spotkać się z drugą u notariusza, wyjściem jest podpisanie dokumentów „na odległość”. Sporo kancelarii notarialnych oferuję taką usługę, więc ta forma zakupu nie wymaga dodatkowych formalności.
Mimo że podpisy muszą zostać poświadczone u notariusza, nie jest wymagane, aby musiały się w tym celu spotkać w jednym miejscu. Jeśli strony skończyły już negocjacje, a wszelkie niezbędne dokumenty zostały klientowi wysłane (pocztą, faksem, czy przez internet), to następnym krokiem jest podpisanie dokumentów kupna przez klienta u notariusza oraz uiszczenie przelewem opłaty za zakupione akcje spółki. Po poświadczeniu podpisu przez notariusza umowa zostaje wysłana kurierem do notariusza, u którego znajduje się sprzedający spółkę. Po podpisaniu umowy sprzedaży i poświadczeniu podpisu umowa zostaje odesłana do klienta.

Cały ten proces może odbyć się w przeciągu zaledwie kilku dni. Nie wymaga on wielkiego zaangażowania ze strony klienta i przy odpowiednim przygotowaniu obu stron może on być stosunkowo prosty.

Skoro kupującemu zależy na czasie, oprócz kwestii formalnych powinien on w swoich negocjacjach ze sprzedającym dowiedzieć się o praktycznych kwestiach związanych z jej codziennym funkcjonowaniem. Skoro kupujemy w pełni uformowaną spółkę z o.o., oczekujemy, że zacznie ona przynosić zysk od razu; jeśli jednak jesteśmy „nowi”, możemy popełnić błędy, z którymi sprzedający spółkę zdążył już się spotkać. Powinniśmy przed zakupem gotowej spółki z o.o. zostać ekspertem w kwestii funkcjonowania spółki z o.o., aby uniknąć niepotrzebnych przerw w jej działaniu.

Kodeks Spółek Handlowych

Nie tylko jednak błędy kupującego mogą utrudnić proces zmiany właściciela. Kupujący powinien zapoznać się z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, najlepiej konsultując się przy tym z prawnikiem. Jest to konieczne, ponieważ może on przejąć nie tylko działającą spółkę, ale też wszystkie nieprawidłowości związane z jej funkcjonowaniem. Chodzi tutaj o dopilnowanie od strony spółki z o.o. formalności takich jak na przykład złożenie sprawozdania finansowego do KRS, czy prowadzenie aktualnej księgi udziałów. Jeśli kupujący nie dopilnuje tego, będzie musiał po zakupie spółki z o.o. poświęcić wiele czasu na korektę tych błędów, narażając się niepotrzebnie na odpowiedzialność za nie oraz straty finansowe. Najlepiej jest zlecić jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji audyt prawno-księgowy. Nawet jeśli oznacza to dodatkowe koszty, to może nam pomóc wiele zaoszczędzić w szerszej perspektywie.

Zakup gotowej spółki z o.o. jest z całą pewnością szybszy od założenia nowej działalności, wiąże się on jednak z własnym zestawem problemów. Mimo że sam proces zakupu jest prosty, to w celu uniknięcia przyszłych problemów warto dopilnować wszelkich możliwych formalnych kwestii. Jeśli jednak dobrze się zapoznamy z zasadami prawnymi rządzącymi spółkami, to procedura kupna może być bezbolesna, a samo przejęcie spółki z o.o. szybkie i bezproblemowe.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem gotowej spółki z o.o. skontaktuj się z nami.
W następnym tekście na naszym blogu będziesz mógł przeczytać o tym dlaczego wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowych spółek z o.o. pod dotacje unijne.