Zakup gotowej spółki z o.o. krok po kroku

Zakup gotowej spółki z o.o. krok po kroku.

Niezależnie czy zdecydowałeś się na na zakup gotowej spółki z o.o. z racji oszczędności czasu, kompleksowości, bezpieczeństwa, czy też dodatkowych usług związanych z zakupem, warto abyś poznał podstawowe aspekty całego przedsięwzięcia. A jeśli jeszcze nie podjąłeś takiej decyzji, może dokładny opis zakupu rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Na czym polega proces kupna czystej, gotowej spółki z o.o.? Jakie kroki się z nim wiążą?

Decyzja o kupnie gotowej spółki z o.o. jest pierwszym krokiem; następnym są formalności, których załatwienie wymaga skontaktowania się z notariuszem. Powodem zakupu gotowej spółki z o.o. najczęściej jest chęć zaoszczędzenia czasu oraz pracy związanej z jej założeniem od podstaw; ze względu na to proces sprzedaży nie wymaga wielu formalności ze stron klienta i sprzedającego. Zajmijmy się więc samym procesem zakupu gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kupno gotowej spółki z o.o.

Kupującemu zwykle zależy nie tylko na czasie, ale też na sprawnym procesie przejęcia firmy; w związku z tym liczy się tutaj każda chwila i niepożądane są jakiekolwiek przerwy w działaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na szczęście kupno gotowej spółki z o.o. możemy załatwić w ciągu jednego dnia. Najpierw sprzedający musi poinformować klienta o wymaganych do kupna spółki z o.o. dokumentach oraz odpowiednich formularzach aktualizacyjnych, które muszą zostać złożone w sądzie.
Następnym krokiem jest umówienie się na wizytę u notariusza. Na spotkaniu z nim musimy jedynie podpisać przygotowane wcześniej dokumenty, o czym notariusz musi poświadczyć. Z powodu natury samego procesu możemy to zrobić w ciągu jednej, krótkiej wizyty. Oprócz poświadczenia podpisów przez notariusza następuje również okazanie klientowi druków i formularzy, które zostaną przedłożone w Sądzie Rejestrowym, Urzędzie Skarbowym oraz Urzędzie Statystycznym.

Zakup spółki z o.o. „na odległość”

W wypadku, gdy któraś ze stron transakcji nie jest w stanie spotkać się z drugą u notariusza, wyjściem jest podpisanie dokumentów „na odległość”. Sporo kancelarii notarialnych oferuję taką usługę, więc ta forma zakupu nie wymaga dodatkowych formalności.
Mimo że podpisy muszą zostać poświadczone u notariusza, nie jest wymagane, aby musiały się w tym celu spotkać w jednym miejscu. Jeśli strony skończyły już negocjacje, a wszelkie niezbędne dokumenty zostały klientowi wysłane (pocztą, faksem, czy przez internet), to następnym krokiem jest podpisanie dokumentów kupna przez klienta u notariusza oraz uiszczenie przelewem opłaty za zakupione akcje spółki. Po poświadczeniu podpisu przez notariusza umowa zostaje wysłana kurierem do notariusza, u którego znajduje się sprzedający spółkę. Po podpisaniu umowy sprzedaży i poświadczeniu podpisu umowa zostaje odesłana do klienta.

Cały ten proces może odbyć się w przeciągu zaledwie kilku dni. Nie wymaga on wielkiego zaangażowania ze strony klienta i przy odpowiednim przygotowaniu obu stron może on być stosunkowo prosty.

Skoro kupującemu zależy na czasie, oprócz kwestii formalnych powinien on w swoich negocjacjach ze sprzedającym dowiedzieć się o praktycznych kwestiach związanych z jej codziennym funkcjonowaniem. Skoro kupujemy w pełni uformowaną spółkę z o.o., oczekujemy, że zacznie ona przynosić zysk od razu; jeśli jednak jesteśmy „nowi”, możemy popełnić błędy, z którymi sprzedający spółkę zdążył już się spotkać. Powinniśmy przed zakupem gotowej spółki z o.o. zostać ekspertem w kwestii funkcjonowania spółki z o.o., aby uniknąć niepotrzebnych przerw w jej działaniu.

Kodeks Spółek Handlowych

Nie tylko jednak błędy kupującego mogą utrudnić proces zmiany właściciela. Kupujący powinien zapoznać się z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, najlepiej konsultując się przy tym z prawnikiem. Jest to konieczne, ponieważ może on przejąć nie tylko działającą spółkę, ale też wszystkie nieprawidłowości związane z jej funkcjonowaniem. Chodzi tutaj o dopilnowanie od strony spółki z o.o. formalności takich jak na przykład złożenie sprawozdania finansowego do KRS, czy prowadzenie aktualnej księgi udziałów. Jeśli kupujący nie dopilnuje tego, będzie musiał po zakupie spółki z o.o. poświęcić wiele czasu na korektę tych błędów, narażając się niepotrzebnie na odpowiedzialność za nie oraz straty finansowe. Najlepiej jest zlecić jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji audyt prawno-księgowy. Nawet jeśli oznacza to dodatkowe koszty, to może nam pomóc wiele zaoszczędzić w szerszej perspektywie.

Zakup gotowej spółki z o.o. jest z całą pewnością szybszy od założenia nowej działalności, wiąże się on jednak z własnym zestawem problemów. Mimo że sam proces zakupu jest prosty, to w celu uniknięcia przyszłych problemów warto dopilnować wszelkich możliwych formalnych kwestii. Jeśli jednak dobrze się zapoznamy z zasadami prawnymi rządzącymi spółkami, to procedura kupna może być bezbolesna, a samo przejęcie spółki z o.o. szybkie i bezproblemowe.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem gotowej spółki z o.o. skontaktuj się z nami.
W następnym tekście na naszym blogu będziesz mógł przeczytać o tym dlaczego wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowych spółek z o.o. pod dotacje unijne.

Tags: ,

WARTO NAM ZAUFAĆ

Gotowe spółki

Potrzebujemy średnio do 24 godzin na załatwienie wszystkich zleconych nam formalności.

Kompleksowa obsługa

Potrzebujemy średnio do 24 godzin na załatwienie wszystkich zleconych nam formalności.

Szybkość (24h)

Potrzebujemy średnio do 24 godzin na załatwienie wszystkich zleconych nam formalności.

Otrzymałeś lepszą ofertę?

Poinformuj nas o tym

Przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę

Infolinia 9:00- 16:00
+48 737 40 40 30

Siedziba

BLW Corp Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda , nr 49, lok. 15
50-202 Wrocław
NIP: 8982212043
tel.: +48 737 40 40 30
email: biuro@blwcorp.pl

333Gotowych spółek
24godziny średni czas na załatwienie formalności
70wniosków przyjętych z sukcesem
17lat doświadczenia przy zakładaniu spółek