Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Wybór formy prowadzenia naszej przyszłej działalności to nie tylko czysta formalności, lecz rzecz równie istotna co sam pomysł na biznes. Oczy przyszłych przedsiębiorców na początku skierowane są zazwyczaj w stronę dwóch rozwiązań: jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki z o.o. Postaram się dzisiaj przedstawić główne różnice obu form, ale przede wszystkim rozwiać kilka mitów, którymi obrosło zakładanie i prowadzenie spółki z o.o.

Jednym z pierwszych kryteriów doboru formy działalności jest zakładana ilość potencjalnych pracowników. Tutaj często początkujący przedsiębiorcy już na starcie wykluczają spółkę z o.o., jeśli planują działać samodzielnie. Prowadzenie i założenie spółki z o.o. przez jedną osobę nie stanowi najmniejszego problemu, a w wypadku zatrudniania kolejnych osób, jest to również forma bardziej elastyczna. Dlatego też, warto wiedzieć o takiej możliwości już na starcie.

Proces zakładania spółki z o.o.

Przechodząc do samego zakładania działalności, jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą z możliwych form, która dodatkowo nie wiąże się z ponoszeniem żadnych opłat na starcie. W praktyce całość rejestracji można dokonać na stronie www.ceidg.gov.pl z jednorazową wizytą w najbliższym urzędzie skarbowym. Rejestracja spółki z o.o. również może odbyć się przez Internet w specjalnym trybie S-24, a w takim przypadku niewymagane jest podpisywanie umowy spółki z o.o. u notariusza. Przy rejestracji online, koszty w praktyce zamykają się w kwocie 600 zł za wpisanie spółki z o.o. do KRS. Co istotne – w przypadku zakładania spółki z o.o. wymagany jest tzw. Kapitał zakładowy spółki z o.o., którego wartość obecnie wynosi 5 000 zł. Kapitał ten może oprócz gotówki zostać wniesiony w formie aportu, którym mogą być prawa do nieruchomości czy nawet samochód lub laptop- ważne jest, aby zostało to ujęte w umowie spółki.

W przypadku wniesienia kapitału zakładowego w formie innej niż gotówka, wymagana jest rejestracja offline z udziałem notariusza. Nie ma też obowiązku, aby wniesiony przez nas kapitał był zamrażany i nie mógł pracować na rzecz spółki z o.o..
Spółka z o.o. jest osobnym bytem, posiadającym własną osobowość prawną, a co za tym idzie, jej odpowiedzialność majątkowa sp. z o.o. ogranicza się do majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem, jak i majątkiem swojego małżonka, jeśli pozostaje we wspólności majątkowej. Stąd też obecność kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niweluje w dużym stopniu ryzyko prowadzenia działalności.

Księgowość

Nie biorąc jednak pod uwagę ryzyka, podliczmy inne koszty związane z prowadzeniem i zakładaniem działalności jednosobowej lub spółki z o.o.:

  • – Jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się z dość prostą księgowością opartą na „Książce Przychodów i Rozchodów”– taką księgowość można zlecić zewnętrznej firmie, co kosztuje nas miesięcznie około 100 zł netto.
  • –Spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnej księgowości opartej o tak zwane „Księgi Handlowe”, a jej obsługa miesięcznie kosztuje od ok. 500 zł w górę, w zależności od ilości operacji.

Różnice tą jednak mocno niweluje optymalizacja opłacania składek ZUS, która przy jednoosobowej działalności gospodarczej to koszt rzędu 500 zł na początku działalności i ponad 1000 zł po zakończeniu okresu preferencyjnego (24 miesiące prowadzenia działalności). Zgodnie z polskim prawem, udziałowca spółki z o.o. nie jest objęty obowiązkiem opłacania składek ZUS. Jeśli tylko posiadamy ubezpieczeni wynikające z innej pracy, pozwala to nam na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy nawet przy wyższych kosztach księgowości. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zatrudnić się we własnej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet na pół etatu, jeśli chcemy wciąż ograniczyć koszty, a nie mamy ubezpieczenia wynikającego z innego tytułu.

Spółka z o.o. i rozwój firmy

To co w perspektywie może okazać się najistotniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o formie prowadzonej działalności, jest dalszy jej wzrost. Oprócz kwestii wizerunkowych, czyli lepszego postrzegania spółki z. o.o. przez potencjalnych współpracowników, daje ona jeszcze wiele możliwości pozyskania dodatkowego kapitału. Możliwe jest wprowadzanie do spółki z o.o. kolejnych udziałowców, funduszy seed capital oraz venture capital, jak również emisji obligacji. Poza tym spółka z o.o. może starać się również o najróżniejsze dotacje unijne, co jest częstym powodem przekształcania przez przedsiębiorców jednoosobowej działalności gospodarczej właśnie w taką formę działalności.
Mimo że jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym sposobem prowadzenia działalności, to właśnie jej prostota często okazuje się dużym ograniczeniem.
Dlatego wbrew różnicy w opłatach początkowych i kosztach prowadzenia księgowości, spółka z o.o. w dalszej perspektywie okazuje się rozwiązaniem nie tylko tańszym, ale też dającym zdecydowanie większe możliwości rozwoju.
W następnym poście na naszym blogu firmowym przeczytasz jak założyć spółkę z o.o.