Jednoosobowa spółka z o.o.
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. czasem nie jest brane pod uwagę przez przedsiębiorców planujących działać w pojedynkę. Już samo słowo „spółka” bywa dla niektórych myląca, bo wydaje się sugerować udział większej liczby wspólników. W praktyce jednak założenie jednoosobowej spółki z o.o. nie stanowi najmniejszego problemu. Możliwe jest też przekształcenie spółki wieloosobowej w jednoosobową i odwrotnie- jest to przede wszystkim kwestia rozdzielenia udziałów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedyny wspólnik był zarazem właścicielem spółki, jak i pełnił funkcje zarządcze.
Kwestia ponoszonego ryzyka finansowego może być bardzo istotnym powodem podjęcia się prowadzenia działalności w takiej formie. Również w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. to ona odpowiada swoim majątkiem, nie osoba założyciela. Majątek właściciela jest odrębną kwestią, a wszelkie roszczenia pokrywa kapitał wniesiony do samej spółki. Daje to wiele możliwości w przypadku niepowodzenia naszych inwestycji.
Pełna kontrola założyciela
Ogromną zaletą dla wielu jest również pełna kontrolna założyciela nad wszystkimi aspektami prowadzenia spółki z o.o. Jeśli chcesz byś „Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”, ale zwykła jednoosobowa działalność gospodarcza Cię ogranicza, możesz w tym wypadku cieszyć się wszelkimi korzyściami spółki z o.o. bez odpowiadania przed innymi wspólnikami.
Wspólnik w spółce z o.o.
W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. wspólnik spółki w trakcie jej zakładania ma tylko prawa do jej reprezentacji w przypadku czynności związanych z wpisem do KRS, a pełnych praw nabiera po jej założeniu. Jednakże, aby móc złożyć wniosek o wpis do KRS, wcześniej ustalona musi zostać siedziba i adres spółki, co w większości przypadków równa się konieczności podpisania umowy najmu lokalu. W trakcie organizowania spółki, ta może we własnym imieniu zaciągać pewne zobowiązania, ale jedyny wspólnik nie ma w tym przypadku prawa do podejmowania takiej czynności jak najem, aż do momentu wpisana jej do rejestru.
Jest to dość specyficzna sytuacja, a rozwiązaniem dla nie jest tymczasowe powołanie drugiego członka zarządu, lub powołanie uchwałą wspólników pełnomocnika, gdy jeszcze nie powołaliśmy zarządu spółki. Całego zamieszania da się też uniknąć w przypadku zakupu gotowej spółki z o.o. A jeśli prowadzisz już jednoosobową działalność gospodarczą, możliwe jest przekształcenie jej w spółkę z o.o. lub nawet wniesienie jej aportem firmy. Możliwa też jest sprzedaż spółki, co nie koniecznie wiążę się z zamknięciem działalności gospodarczej.
Pełna księgowość spółki z o.o.
Prowadzenie spółki z o.o. niesie za sobą pewne wymagania, które w przypadku prowadzenia całej działalności samemu mogą okazać się bardziej wymagające. Dla przykładu, jeśli istnieje tylko jeden wspólnik będący za razem członkiem zarządu spółki z o.o., restrykcyjne przepisy dotyczące prowadzenia spraw spółki wymagają formy pisemnej przy świadczeniu wszelkich usług. Sprawa ma się podobnie przy wykonywaniu wszelkich uchwał zgromadzenia wspólników. Aby chronić swoich interesów, każda czynność prawna wymaga formy aktu notarialnego, a to generuje większe koszty. Te są wyższe również z racji konieczności prowadzenia pełnej księgowości, która kosztuje więcej niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
W następnym wpisie na naszym blogu powiemy Wam jak założyć spółkę z o.o. przez internet.