Rejestracja spółki UAB (z o.o.) na Litwie

Zakładanie spółki UAB na Litwie

Temat rejestracji spółek za granicą wraca w polskich mediach jak bumerang w mniej, lub bardziej pozytywnym świetle. Najczęstszym kierunkiem wybieranym przez inwestorów są nasi południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja, popularne „raje podatkowe”, a także kraje nadbałtyckie, czyli Litwa, Łotwa, rzadziej Estonia. Powodem takich działań jest prostsze prawo podatkowe obowiązujące w tych państwach, a także liczne ulgi oferowane dla przedsiębiorców oraz ogólnie pojęta łatwość prowadzenia biznesu.

Litwa, sąsiadująca z Polską i posiadająca z nią ożywione kontakty gospodarcze jest bardzo dobrym wyborem, dla wszystkich poszukujących spokoju z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ten największy z krajów bałtyckich, przez lata działał na rzecz zniesienia barier rozwojowych dla biznesu. Dość liberalny rządów stosunek do prawa finansowego, niższe niż w kraju podatki, łatwiejsze, mimo bariery językowej, formalności i szybkość załatwiania wszelkich spraw w urzędach, spowodowały po odzyskaniu niepodległości ogromny napływ kapitału zagranicznego w postaci inwestycji i przenoszonych tutaj przedsiębiorstw. Polityka ta, miała na celu podwyższenie wzrostu PKB i patrząc na dokonania tego małego państwa, nie można przyznać racji reformom przeprowadzanym w tym kraju.
Zapoznajmy się jednak najpierw, jak skonstruowany jest litewski system przedsiębiorstw.

Rodzaje spółek na Litwie

Na Litwie odnajdziemy cztery główne rodzaje spółek zakładanych przez zagranicznych przedsiębiorców.
Są to:
– spółka akcyjna,
– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
– oddział,
– przedstawicielstwo,
– spółka osobowa.

Najczęściej zakładanym za granicą przez Polaków rodzajem spółek, są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Polskie z o.o., mają litewski odpowiednik o nazwie „Uždaroji akcinė bendrovė” (UAB). Z racji ich popularności, warto się nad nimi pochylić.

Kto może założyć litewską spółkę UAB?

Z racji członkowstwa Litwy i Polski w Unii Europejskiej, taką spółkę może zarejestrować każdy dorosły Polak, posiadający pełną zdolność cywilnoprawną. Do jej założenia wystarczy tylko jedna osoba, aczkolwiek udziałowców może być aż 250. Za początek działalności spółki, uznaje się rejestracja w Rejestrze Osób Prawnych. Jest to litewski odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego.

Dokumenty wymagane, przy rejestracji spółki UAB to:
– umowę spółki, lub akt założycielski (w przypadku spółki jednoosobowej),
– umowa spółki,
– protokół z posiedzenia założycielskiego,
– oświadczenie bankowe, o wpłacie kapitału zakładowego,
– dokumenty tożsamości.

Minimalny kapitał zakładowy wynosi obecnie 2.896 Euro. Należy także potrafić wskazać lokal, gdzie znajdzie się siedziba spółki, co należy podać w dokumentach. Przydać się może także paszport, wraz z jego kopią.
Warto też skorzystać z pomocy tłumacza, wyspecjalizowanej firmy.

Reasumując, spółkę może zarejestrować praktycznie każdy, a jej wymiar działalności może być transgraniczny, co jest niewątpliwym atutem. Dzięki temu, będąc posiadaczem takiej formy prawnej na Litwie, możemy prowadzić bez obaw działalność na terenie prawie całego Starego Kontynentu.

Zalety spółek UAB na Litwie

Niewątpliwie największymi zaletami w prowadzeniu spółki UAB na Litwie, są:

– przejrzyste prawo fiskalne,
– prawo inwestycyjne, które jest w pełni zgodne z wymogami UE,
– brak podatków od dywidend za inwestycje zagraniczne,
– podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), wynoszący tylko 15%, z możliwością uzyskania ulgi, obniżającej go do 5%. Ulga ta przysługuje podmiotom, których roczny dochód jest mniejszy niż 300.000 Euro, a ich średnie zatrudnienie roczne nie przekracza 10 osób,
– istnienie specjalnych stref ekonomicznych (w Kownie i Kłajpedzie),
– inwestując w Kłajpedzie, można wystąpić o specjalne dofinansowanie z środków Unii Europejskiej,
– stawka liniowego podatku dochodowego wynosi tylko 15%,
– stawka podatku VAT wynosi 21%, lecz łatwo uzyskać wszelkiego rodzaju zwolnienia,
– niskie koszty ubezpieczeń społecznych (koszty odpowiednika ZUS, można obniżyć nawet do 18 Euro miesięcznie),
– dobrze rozwinięty handel z Rosją i Białorusią,
– duże skupiska Polonii, dzięki czemu można współpracować z wieloma kontrahentami w języku polskim,
– brak akcyzy i innych podatków, przy zakupie samochodów firmowych,
– tylko kilka godzin jazdy z Warszawy i innych dużych miast Polski,
– litewska spółka UAB może otworzyć filie, we wszystkich krajach członkowskich UE.

Struktura litewskiej spółki UAB

Struktura spółki UAB jest taka sama jak w Polsce. Tak samo odnajdziemy tu Zgromadzenie wspólników i zarząd, aczkolwiek nie ma obowiązku powoływania zarządu, ani rady nadzorczej. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki, tylko do wysokości wniesionego kapitału. Rozwiązanie to jest podobne do polskiego, lecz i tutaj ze względu na brak obowiązku powołania części organów, można wyczuć bardziej liberalne podejście do przedsiębiorców. Zmniejsza to znacznie ilość formalności do załatwienia, przy powstawaniu i działaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (UAB).
Dzięki tym działaniom, prawo w tym zakresie jest przejrzyste, a same zasady funkcjonowania i strukturę, można porównać do polskiego odpowiednika, co znacznie ułatwia pracę.

Koszty założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (UAB) na Litwie

Koszty rejestracji litewskiej spółki UAB na Litwie są niewielkie i trudno je oszacować dokładnie, ponieważ praktycznie wszyscy przedsiębiorcy korzystają przy tym z usług profesjonalnych firm pośredniczących i doradców. Nie są to jednak duże kwoty, oscylują w granicach kilkuset Euro. Tacy przedstawiciele posiadają najczęściej w swojej ofercie możliwość założenia nowej spółki z o.o., lub przejęcie istniejącej z nową historią i nie obciążoną żadnymi zobowiązaniami.
Przy zakładaniu nowej, należy przede wszystkim pamiętać o kapitale zakładowym (patrz punkt 1.), który jest największym kosztem takich operacji.
Oprócz takich firm, znajdziemy także oferty litewskie, często oferowane przez Polaków mieszkających na Litwie, którzy z chęcią, za niewielką opłatą, pomogą przy wszelkich formalnościach i przygotują wszystko „na miejscu”.

Lepiej więc postawić na sprawdzone rozwiązania i skorzystać z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów, którzy szybko załatwią wszelkie formalności i pomogą na każdym kroku naszej pracy. Sprawdzeni specjaliści sprawią, że firma na Litwie i rejestracja jej nie staną się dla Ciebie koszmarem.

Warto jest też korzystać z usług litewskich księgowych, którzy lepiej znają tamtejsze przepisy i realia, co gwarantuje nam uniknięcie błędów i związanych z tym problemów.

Przydatne informacje

– Zagraniczne podmioty gospodarcze, obowiązkowo rejestrują się jako płatnicy podatku VAT.
– Rok podatkowy, pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
– W strefach ekonomicznych, w konkretnych przypadkach CIT może zostać obniżony nawet o 80%, przez pierwsze pięć lat działalności.
– 2 % podatku dochodowego, można przeznaczyć na cele dobroczynne.
– Warto skorzystać z pomocy, powołanej w roku 2015, Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej.
– Nazwa spółki UAB, powinna być zgodna z normami języka litewskiego.
– Polacy stanowią około 6% społeczeństwa Litwy.
– Właściciel firmy, może być i zatrudnionym i dyrektorem, dzięki czemu może zatrudnić się minimalne, redukując wszelkie obciążenia podatkowe.
– Z Litwy łatwiej jest handlować z Łotwą, czy Estonią, a także Rosją i Białorusią.
– Najmniejsze całkowite koszty, utrzymania spółki UAB na Litwie, szacuje się na 76 Euro, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.
– Siedziba litewskiej spółki UAB, musi znajdować się na Litwie.

Podsumowanie

Podsumowując, optymalizacja podatkowa i walka z skomplikowanym polskim prawem podatkowym ma różne oblicza. Lokowanie spółek UAB na Litwie to bardzo dobra inwestycja, ze względu na liczne zalety takich rozwiązań. Oprócz tych przytoczonych, należy pamiętać, iż kraj ten staje się coraz ważniejszym partnerem Polski oraz po wprowadzeniu Euro, państwem o pewniejszej sytuacji finansowej.

Wiele do życzenia może pozostawiać czasem stan infrastruktury, ale nie ma to bezpośredniego wpływu na działalność większości polskich przedsiębiorstw na Litwie. Barierą może być język, aczkolwiek wielu Litwinów dobrze radzi sobie z angielskim. Obecnie Litwa jest prężnie rozwijającym się krajem o bogatej kulturze. Od lat przyciąga ona wielu turystów, szczególnie Polaków szukających przodków, własnej historii, czy śladów Adama Mickiewicza.

Jeśli więc takie działanie będzie opłacalne, warto posłuchać wymienionych tu rad i przenieść swój biznes do tej pięknej krainy.Przemyślenie jednak wszystkich możliwych opcji jest bardzo ważne, ze względu, iż wszelkie optymalizacje podatkowe, czy posiadanie firmy w innym kraju, niż ten, w którym prowadzi się działalność, nie zawsze są pozytywnie odbierane przez innych przedsiębiorców, potencjalnych wspólników.
Nic w tym temacie nie można już więcej dodać, wybór zależy od inwestorów i przyszłych założycieli.
Jesteś zainteresowany zakupem gotowej spółki litewskiej lub założeniem spółki UAB u naszych sąsiadów? Skontaktuj się z nami.
W następnym tekście pokażemy Ci jakie są zalety prowadzenia spółki w Estonii.

Rejestracja spółki UAB (z o.o.) na Litwie
4.83 (96.67%) 24 votes

Tags:

WARTO NAM ZAUFAĆ

Gotowe spółki

Potrzebujemy średnio do 24 godzin na załatwienie wszystkich zleconych nam formalności.

Kompleksowa obsługa

Potrzebujemy średnio do 24 godzin na załatwienie wszystkich zleconych nam formalności.

Szybkość (24h)

Potrzebujemy średnio do 24 godzin na załatwienie wszystkich zleconych nam formalności.

Otrzymałeś lepszą ofertę?

Poinformuj nas o tym

Przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę

Infolinia 8:00- 16:00
+48 737 40 40 30

Siedziba

BLW Corp Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda , nr 49, lok. 15
50-202 Wrocław
NIP: 8982212043
tel.: +48 737 40 40 30
email: biuro@blwcorp.pl

333Gotowych spółek
24godziny średni czas na załatwienie formalności
70wniosków przyjętych z sukcesem
17lat doświadczenia przy zakładaniu spółek